Fotosel Kayar Kapılar

Kuzey Star Alüminyum Pvc İnş. Mim. Müh. Tur. San. Ve Tic. A.Ş

Fotosel kapı aynı zamanda fotoselli kapı olarak da adlandırılır. Otomatik açılabilen kapı modelleridir. Bugün; hastane, AVM, süpermarket, okul ve daha birçok binada kullanımı söz konusudur.

Fotoselli kapı, çift ya da tek kanatlı şekilde uygulanan otomatik kapı sistemleridir. Genellikle yana kayarak çalışan fotoselli kapılar günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Fotoselli kapılar bir çok alışveriş merkezi, süpermarket, hastane, kafeterya ve daha bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Bu kapılar sensörle çalışır. LDR (lightdependentresistor) adı verilen bu sensör, günışığına karşı son derece hassastır. Bu sayede günışığında ya da gece vaktinde bile bir insanın renk hassasiyetine sahip bir şekilde farkındalığa sahip bir şekilde işlevsellik gösterir.

Fotoselli kapı başlıca avantajları arasında hızlı ve kolay bir giriş-çıkış sistemi sunuyor olması gelmektedir. Aynı zamanda son derece estetik, yer kaplamayan ve modern bir görünüm sunuyor olması ile de tercih sebebidir.

Fotoselli kapı modellerinin çeşitleri vardır. Bu çeşitleri temel olarak; tek ve çift kanatlı olarak tanımlayabiliriz. Tek kanatlı kapılar tek yöne açılır, çift kanatlı kapılar ise çift yöne doğru (sağ ve sola) açılır.

Binanın giriş-çıkış noktalarının kullanım yoğunluğu ve genel kullanım amacı gibi ayrıntılar dikkate alınarak en doğru projelendirmenin tercihi önem arz eder.

Fotoselli kapı sistemi birçok kolaylığı sunduğu gibi estetik anlamda da birçok özelliğe sahiptir.

Buna göre;

  • Söz konusu alanın giriş çıkış noktasının daha düzenli ve sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlar.
  • Oldukça estetik bir kapı çözümü olduğundan dolayı hemen her kapalı alan için uygulanabilirdir.
  • Fazla yer kaplamaz ve kullanım için temas gerektirmez.
  • Farklı renk seçenekleri uygulanarak, binanın ilk izlenimini tamamlar.
  • Gereksiz enerji kaybının önüne geçer. Akıllı sensörü sayesinde, kullanım olmadığı zamanlarda kapılar kapanır ve böylelikle ısı kaybının önüne geçilir ve aynı zamanda ortamda kullanılan iklimlendirme cihazlarının hava kalitesi de korunur. Bu da uzun vadede dolaylı olarak enerji tasarrufu anlamına da gelir. Hem sıcak hem de soğuk hava şartlarında bu durum geçerlidir.
  • Yüksek malzemele kalitesi ile geliştirilen kapı sistemleri aynı zamanda yüksek kalite sensöre sahip olup, ideal oranda frenleme, açılma ve kapanma mesafe ve oranlarına sahip olması ile de son derece kullanışlıdır.
  • Birçok farklı özelleştirme seçeneğine sahiptir. Bu doğrultuda; şeffaf, renkli, reflekte,s olar veya kombine özellikli lamine ,temperli veya lamine+temperli camlar gibi daha birçok özelleştirme seçeneği dahilinde imal edilebilmektedir.
  • Elektrostatik toz boya uygulamanın da mümkün olması sayesinde RAL renk  seçeneklerinden birisi ile renklendirmenin yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Sonuç olarak; kullanım alanınızın estetiğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak en iyi verimliliği elde edebileceğini fotoselli kayar kapı projesi elde edilmiş oluyor.